facebook instagram telegram telegram
لحظه به لحظه با جشنواره فيلم همدان

مصاحبه با پوران درخشنده و عباس شجاع

علي وزيني

من و پسر شجاع

shoja.jpg عباس شجاع علاوه بر مجري گري د رمجموعه هاي ماجراهاي آني و و ناني، قصه هاي بادومي، رنگين كمان، جمعه به جمعه، محله ما، سفرهاي ما، چهارخونه ،‌كتابفروشي هدهد ، و فيلمهاي سينمايي رئيس و آخر هفته ايفاي نقش كرده است. در ادامه گفتگوي كوتاه ما با اين هنرمند سينما و تلويزيون را بخوانيد:
 آيا فيلم هايي كه در جشنواره كودك و نوجوان اكران مي‌شود، جوابگوي نياز بچه ها هست؟

قرار نیست جشنواره جوابگوی همه نیاز مخاطب باشد بلکه جشنواره مانند ویترین است . شما محصولات یک سال سینما را در غالب یک جشنواره نشان می دهی.


از دوران كودكيتان بگویید؟
 من بیشتر انیمیشن و كارتون تماشا می کردم و کارتون پسر شجاع رو خیلی دوست داشتم چون خودم هم شجاع هستم!


چرا استقبال از کارتون های ایران به مراتب از سالهای قبل کمتر شده ؟
:برای اینکه کیفیت کارتون های  ایرانی خوب نیست . ماباید بپذیریم که دنیا ، دنیای رقابت است؛ کسی موفق می‌شود که بهتر خودش را نشان بدهد و ما باید سعی کنیم به حد و استانداردهای جهانی برسیم. 


چه فیلم هایی از جشنواره 22 در همدان را تماشا کرده اید؟
چند فیلم از جشنواره را دیدم اما معروف ترینش آواز گنجشک ها از مجید مجیدی بود که فیلم بدی نبود.


اينكه جشنواره به همدان آمده خوب است؟
خیلی خیلی خیلی کار خوبیست– این باعث مي‌شود که سینما فقط مخصوص پایتخت نباشد ، ما برای رشد و توسعه کشورمان احتياج به توسعه فرهنگی داریم و با بردن جشنواره به استانهای مختلف در واقع داریم توسعه فرهنگی و توزیع عادلانه فرهنگ می کنیم ، چقدر خوب است كه این گونه جشنواره ها در گلستان ، زاهدان و ... برده شود و جوانان علاقه‌مند آنجا  هم بتوانند روزی یک فیلم بسازنند.


توصیه شما ؟

ما باید بچه ها را باو کنیم و خیلی بیشتر از این ها برای بچه ها کار کنیم باید بپذیریم یک روزی جایگزین این مسئولین، همین کودکان امروز هستند. باید کاری کنیم تا بچه ها به بالندگی و تربیت ارزشی مناسب برسند و به جایگاه وزینی برسند.


راستی چرا برنامه «آن روی سکه» این همه طرفدار داردو مخاطب خودش را پیدا کرده؟
چون ما سعي کردیم در این برنامه بچه ها به یک خود باوری برسند ، ببینید خیلی از بچه ها مشکل روابط عمومی دارند و نمی‌توانند در اجتماع حرف بزنند ، حالا وقتی در برنامه ما حاضر می‌شوند این اعتماد به نفس را دارند که در یک برنامه زنده شرکت کنند و اطلاعات علمی خود را در معرض مسابقه قرار بدهند. و نقش اول در برنامه ما نوجوانان هستند و خیلی کمتر در مسابقات دیگر داشتیم که نقش اول نوجوانان باشند.

بچه‌ها رويا پردازي را دوست دارند

derakhshande.jpg پوران درخشنده متولد 1330 كرمانشاه، فارغ التحصيل سينما با گرايش كارگرداني از مدرسه عالي تلويزيون و سينما و داراي لوح افتخار درجه يك هنري است .فيلم «رابطه» نخستين تجربه سينمايي اوست. درخشنده داوري چندين جشنواره داخلي و بين المللي را عهده دار بوده و انجمن فيلمسازان زن آمريكا ( WIF )، عضو مركز بين المللي كودكان و نوجوانان ( CIFE هم مي‌باشد.
برخي از آثار بلند سينمايي او عبارتند از:
• بچه های ابدی (۱۳۸۵)
• روياي خيس (۱۳۸۴)
• شمعي در باد (۱۳۸۲)
•عشق بدون مرز (۱۳۷۷)
•زمان از دست رفته (۱۳۶۸)
• بور از غبار (۱۳۶۸)
• پرنده كوچك خوشبختي (۱۳۶۶)
• رابطه (۱۳۶۵)
 
تا امروز استقبال مردم از جشنواره چطور بوده است؟
این دو روز که استقبال مردم از فیلم ها راضی کننده نبود سال گذشته وضعيت خیلی بهتر بود و اصلا قابل تصور نبود كه امسال استقبال كم شود. من پارسال تمامی فيلمها را ديدم و به نظرم جشنواره سال گذشته دیدنی تر بود.


نظرتان درباره انتقال جشنواره به شهرهای دیگر كشور چيست؟
مسئولين شهرهاي ديگر بايد به فكر باشند، چون اين كار را مي‌توانند د رهمه جاي ايران انجام بدهند و همدان نشان داد كه در مدت زمان كوتاهي توانسته است خود را براي جشنواره آماده كند.


تفاوت کودکان امروز با کودکان زمان پوران درخشنده چيست؟
تفاوتشان از زمین تا آسمان است! کودک امروز می‌تواند همه چيز را خودش انتخاب کند ، به تمامی امکانات دسترسی داردو به هرچه که بخواهد دست پیدا مي‌كند ولی کودک دیروز هرچه که بهش می‌دادند می‌گرفت .


گويا قراربود سال گذشته يك فيلم در همدان بسازيد، آيا اين فيلم ساخته شد؟
من خودم کاررا شروع کردم و 2 بار هم به همدان آمدم اما متاسفانه با وجود قولهایی که برای حمایت از ساخت فیلم داده بودند ، از فيلم حمايت نشد. ساخت اين فيلم هم بدون حمايت مسئولان سالها طول مي‌كشد.


مهمترین دغدغه سینمای کودک در حال حاضر چيست؟
مهمترین دغدغه بحث اکران فیلم هاست . آموزش و پرورش هم باید به فکر باشد .


یک خاطره  از دوران کودکی پوران درخشنده؟
آن زمان من در کرمانشاه بودم و تلویزیون هم وجود نداشت . پدر و مادرم  مرا  به سینما نمی بردند.من هم  بیشتر خودم را  با کتاب و ادبیات سرگرم می‌کردم.
خاطره بعدي من مربوط به زماني است  كه در بازار کرمانشاه با مادرم بودم و او راگم كردم و گوشه‌‌اي نشستم دیدم پسری مشغول زور آمایی و پهلوان بازی است و مردم برايش دست می زدند و بعضی ها هم پول می دادند و این پدر پسرش را مجبور به کارهای سخت تر می کرد من همین جوری که نشسته بودم اینقدر حواسم پرت شده بود كه اصلا فراموش كردم گم شده‌ام و گريه‌ام گرفت.بعد ازمدتي من را پيدا كردند و به خاطر اين قضيه تنبيه هم شدم. اين اتفاق خيلي روي من تاثير داشت.

در فیلم بچه های ابدی  اگرخاطرتان  باشد، در پشت صحنه فیلم آن بازیگر عقب مانده ذهنی  علی احمدی فر دستتان را پيچاند. در آن لحظه به اين فكر نكرديد كه كار با اين بچه‌ها سخت است و آيا نخواستيد كه فيلم را قطع كنيد؟
نه واقعا شاید مدت ها دست من درد می کرد و من فکر نمی کردم می خواهد دست من را بپيچاند ولی آن بچه می‌خواست با من ارتباط برقرار كند  و روز بعدش آمد و به من آدامس داد به هر حال هر کاری اولش سخت است و مهم طاقت و صبر آدم هاست.


چرا استقبال بچه ها ی ما ازساخته‌هاي  سينماي غرب مثل شرک و هری پاتر بیشتر از فیلم ها و شخصیت های ایرانی است ؟
برای اینکه بچه ها رویا پردازی را دوست دارند.مهمترین ویژگی بچه ها رویا پردازی و خیالات آنهاست و ما باید آنرا درک کنیم و روی این موضوع کار کنیم که خودش هم نیازمند پول و صرف هزینه کافی است.


کار جدیدتان  چيست؟
یک سریال  که الان مشغول کار روی آن هستم.

مرتبط:

همدان ميزبان جشن پروانه ها

مراسم افتتاحيه جشنواره فيلم كودك و نوجوان برگزار مي‌شود

 

 


 


علي وزيني

تاريخ : دوشنبه ۳ تير ۱۳۸۷

Keywords:
An Interview with Pouran Derakhshandeh & Abbas Shoja/Festival Films for Children & Young Adults/Hamedan

نظرات

دستتون درد نکنه خوب بود ولی اگه وقتشو بیشتر کنید بهتر هم میشه
ارسال توسط :  saye | دوشنبه ۱ تير ۱۳۸۸

ارسال نظر

لطفاً نظرتان را به فارسي بنويسيد. نظر شما پس از تاييد نمايش داده خواهد شد.
لطفا" کد زیر را در قسمت پائین آن وارد نمائید.
نام:
 
پست الكترونيك:
 
وب سايت (لطفاً آدرس به صورت کامل وارد شود. بعنوان مثال: http://www.golagha.ir):
 
نظر:  

 


©با معرفت‌ها ذکر مأخذ می‌کنند!
powered by: