facebook instagram telegram telegram
روزگار گل آقا و اهالی!
Rjgolaghaweekly324.jpg

jahaneghtesadi87645.jpg
خانم ها، آقایان!
خوشحالیم که باردیگر به هنرمندان و دست اندرکاران یک نشریه طنز مطبوعاتی فرصتی دست داد تا فارغ از هیاهوی روزگار، در کنار بایگانی مطالب، کاریکاتورها، نامه ها و یادگاری های دوران فعالیت خود بنشینند و شاهد پیوستن خود به تاریخ باشند. مسروریم که بعداز انتشار 564 شماره هفته نامه گل آقا و 16 سال انتشار ماهنامه و سالنامه گل آقا و 10 سال چاپ بی وقفه نشریه بچه ها گل آقا، اکنون این مجال را داریم که بدون صرف زمان برای پاسخگویی به فریادهای تشویق علاقه مندان _ که می گفتند فتیله را بالا بکشید _ و فریادهای خشم آگین منتقدان _ که می گفتند بساط این سوپاپ خانه را تعطیل کنید _ با خیال راحت از عدم انتشار هیچ نشریه طنزی در مرکز و حومه با شما سخن بگوییم. حالا که اکثریت قریب به اتفاق طنزپردازان پیشکسوت را به قطعه هنرمندان سپرده ایم و فرصت انتشار آثار جوانان این عرصه در کنار آثار باتجربگان از بین رفته است، می توانیم به آسودگی در کنار هم بنشینیم و ضمن نوشیدن دیشلمه گل آقایی از ضرورت نقد و انتقاد و تئوریهای طنزپردازی خلاق صحبت کنیم. اعتراف می کنیم که ما به هیچوجه ناخشنود نیستیم که بخشی از عمر کوتاهمان را در مسیر انتشار نشریه طنز صرف کرده‌ایم و حالا می توانیم تجربیات گرانقدرمان در زمینه چگونه مطلبی را قابل چاپ کنید بدون اینکه غرور نویسنده اش جریحه دار شود، شناخت نقاط حساس مسوولان، صاحبان صنوف، اقشار و کلیه جانداران، نحوه پاسخگویی مهرورزانه به پیامهای غیرمهرورزانه و شناخت و تبیین خطوط قرمز، نیمه قرمز، قرمز متمایل به نارنجی و خطوطی که ناگهان قرمز می شوند را دراختیارتان قرار دهیم.

خوانندگان محترم،
حالا که نیمی از سالهای امید به زندگانی خود را پشت سر گذاشته ایم می توانیم به شیوه کهن اجدادمان در ارائه پندنامه به شما بگوئیم که سخت ترین کار جهان این است که بخواهی لبخند را به مردمان هدیه دهی قبل از آنکه به اتهام سبک سری و لودگی و لطیفه گویی و جدی نبودن محاکمه ات کنند. پس ای عزیزان، در انتخاب کار آینده خود و فرزندانتان دقت کافی كنيد چون کار طنز ازجمله مشاغل سختی است که باوجود مصائب یاد شده هیچگونه بیمه اضافه و بازنشستگی پیش از موعدی نیز به آن تعلق نمی گیرد. البته در همینجا ذکر این نکته را هم ضروری می دانیم که در همین زمان کوتاه فراغت هم تجربه های گرانقدر و عمیقی کسب کردیم ازجمله اینکه توجه به سخن بزرگان و پیروی از نظرات پیشکسوتان کار درستی نیست، از آن جهت که خود ما عمری در تأسی از رهنمودهای مقام شامخ مرحوم گل آقا به جوانان می گفتیم که طنز را با اعتدال همراه کنند و با نفرت و بغض و کینه ننویسند و باور داشتیم که راه رستگاری و رسیدن به جامعه ای شاداب و پرگفتمان جز این نیست اما اکنون می بینیم که همه آن حرفها جزو محصولات کشکی _ پشمی آبدارخانه بوده و با خاموشی دهان طنز، خوشبختانه باقی دهان ها بدون نیاز به مهر و محبت و اعتدال باز شده و گفتمان افزایش یافته است!

بزرگواران،
همانگونه که مطلعید برطبق یکی از فرضیه های بقا، در ساز و کار گذر ایام و چرخش طبیعت گونه هایی موفق به ادامه حیات می شوند که در گذر از این ایام جان سخت تری پیدا می کنند. متاسفانه ما یکی از این گونه ها هستیم. به همین خاطر با توجه به شرایط محیط زیستی خود شکل دیگری از حیاتمان را با چاپ کتابهای طنز و کاریکاتور و تولید انیمیشن ادامه می دهیم. باشد که فرضیه های جدیدی را در جهان علم و هنر پایه گذاری کنیم.

خانم ها و آقایان، در سالگرد انتشار اولین شماره هفته نامه گل آقا، لطفاً لبخند بزنید!

گیتی صفرزاده، روزنامه جهان اقتصاد

مرتبط:
سيزده سال گل آقا
وبنامه ای برای 13 سال گل آقا

گيتي صفرزاده

تاريخ : دوشنبه ۱۱ آبان ۱۳۸۸

Keywords:
About Golagha Weekly Magazine By Giti Safarzadeh

دسته بندی

نشريات خودمان

نظرات

cheghaad talkh bud,delam gereft!albate hagh ham darin,kar too majale mishe zendegie adam,na hata ye ghesmati az un,hameye zendegie adam
ma azatun mamnunim! hichvaght etefaghe didane omrane salhaio dar un daftare kheylii sar balaie shoma yadam nemire,un ruz taze akharin shomareye bache ha gol agha darumade bud..man un ruz khodam dar oje shoghe ye kudak budam az didare omran..
jaye hameye rafteha dar dele ma sabze .
kare tanz dar iran vaghan sakhte,hamishe tanze iran shomaro yadesh khahad bud

ارسال توسط :  یوهو! | دوش