facebook instagram telegram telegram
ماجراي اولين روي جلد گل آقا!
pakshir946.jpg
مهرماه سال 69، تازه بازنشسته شده بودم و با دُمم گردو مي‌شكستم كه يكي پا روي دُمم گذاشت. مرحوم فرجيان سردبير روزنامه تشكيل نيافته! گل‌آقا بود. به من زنگ زد و گفت پاك‌شير ما مي‌خواهيم به مديريت آقاي صابري (خداي رحمتش كناد) هفته‌نامه فكاهي، سياسي انتقادي مثل هفته‌نامه توفيق دربياوريم (اون روزها هنوز كلمه طنز مد نشده بود) و مي‌خواهيم برو بچه‌هاي توفيق را (اونهايي كه هنوز زنده مانده‌اند!) جمع كنيم، هفته‌نامه‌اي به نام «گل‌آقا» منتشر كنيم. گفتم بسيار خوشحالم و پيشاپيش به شما تبريك مي‌گم. ولي نگران تتمه آبروي مطبوعاتي هستم كه هنوز از زمان توفيق براي ما مانده. گفت: تو كه آقاي صابري را مي‌شناسي. اون از هر چيز ممكنه بگذره، از آبروي خودش نمي‌گذره، اتفاقاً در اولين جلسه آغازين، همين جمله را آقاي صابري در جلسه هيأت تحريريه گفت: «من حُرمت شما را تضمين مي‌كنم».
در جلسه سؤالات زيادي مطرح شد كه يكي از آنها اين بود كه آيا از وزرا و هيأت دولت هم مي‌توانيم انتقاد كنيم و سوژه كاريكاتور فكر كنيم؟ و بعد سؤال مي شد كه آيا كاريكاتور وزرا و وكلا را هم مي‌شه كشيد؟! تا آن وقت كسي جرأت نداشت كاريكاتوري از اولياء امور بكشد. آقاي صابري گفتند كه من اصلاً همين را از شما مي‌خواهم و دستتان كاملاً باز است. (البته لباس روحانيت در حريم خود محفوظ)
در ميان تعجب اعضاء تحريريه يكي گفت من ياد يه جُك افتادم، مي‌گن: عده‌اي كنار رودخانه كرج بساط مي‌گساري پهن كرده بودند و مشغول بودند. يكي وارد شد و با تعجب پرسيد: اين كار اشكالي ندارد؟!!. يكي در جواب گفت: اين آقا اجازه گرفته. تعجب تازه وارد بيشتر شد و از اون آقا پرسيد: شما از كي اجازه گرفتيد؟ جواب داد: من از پُشتم اجازه گرفتم و ازش پرسيدم حال و توان شلاق خوردن را داري؟!. حضار جلسه تحريره همه خنديدند.
سوژه‌ها فكر شد و براي روي جلد. سوژه‌اي انتقادي از وزارت آموزش و پرورش كه در اين صفحه كاريكاتور دو تا وزير را داشتيم. در ختم جلسه آقاي صابري گفت: من دلم مي‌خواهد اين روي جلد را پاك‌شير بكشد و يادم مي‌آيد كه تا يك هفته اين كاريكاتور توي كيف دستي آقاي صابري بود (شايد براي صلاح و مصلحت با ديگران همراه خود داشت). بعد از يك هفته به چاپخانه فرستاده شد و اولين شماره گل‌آقا در روز سه‌شنبه اول آبان ماه سال 1369 با كاريكاتور دو وزير بر روي جلد منتشر شد و با استقبال شديد مردم مواجه شد و هفته‌نامه به چاپ دوم هم رسيد و من فكر مي‌كنم اين استقبال مردم بيشتر به خاطر كاريكاتور آن دو وزير بود كه باورشان نمي‌شد كه كاريكاتور وزرا را هم مي‌شد كشيد.

پاورقي:
لوگوي هفته نامه گل آقا اثر ناصر پاك شير است.

مرتبط:
سيزده سال گل آقا
وبنامه ای برای 13 سال گل آقا
روزگار گل آقا و اهالی!/ گيتي صفرزاده

ناصر پاك شير

تاريخ : شنبه ۱۶ آبان ۱۳۸۸

Keywords:
About Golagha Weekly Magazine By Naser Pakshir

نظرات

lسلام من همیشه عاشق گل آقا بوده ام (یادش بخیر )و همیشه برای گل آقای مرحوم از خدا طلب آمرزش میکنم هر چند میدانم جای ایشان و سایر اصحاب آبدارخانه در کنج بهشت است.کاش میشد دوباره آن مجله گل آقای دوست داشتنی ما به همان شکل قدیم منتشر میشد و آن سماور غبار گرفته آبدارخانه مکرمه دوباره به جوش می آمد و دیشلمه هایش دردهای مردم را با زبان شیرینش تسکین میداد
یادش بخیر و نامش گرامی باد

ارسال توسط :  حسین | يكشنبه ۱۷ آبان ۱۳۸۸

 
آیا امکان خرید همه نسخه های باقیمانده هفته نامه به صورت مجله ای و کاغذی ( نه لوح فشرده ) وجود داره؟

دبير سايت: متاسفانه دوره كاغذي هفته نامه به صورت كامل موجود نيست. براي اطلاع از دوره هاي موجود مي توانيد به گل سنتر مراجعه كنيد.
http://golagha.ir/golshop/Default.aspx?t=2

ارسال توسط :  علی | يكشنبه ۱۷ آبان ۱۳۸۸

 
می توانست در گریه بخنداند. آیا امروز هم می تواند؟
ارسال توسط :  خلیل | دوشنبه ۲۵ آبان ۱۳۸۸

ارسال نظر

لطفاً نظرتان را به فارسي بنويسيد. نظر شما پس از تاييد نمايش داده خواهد شد.
لطفا" کد زیر را در قسمت پائین آن وارد نمائید.
نام:
 
پست الكترونيك:
 
وب سايت (لطفاً آدرس به صورت کامل وارد شود. بعنوان مثال: http://www.golagha.ir):
 
نظر:  

 


©با معرفت‌ها ذکر مأخذ می‌کنند!
powered by: