facebook instagram telegram telegram
از يك دوست به دوست ديگر
rg3869456.jpg
عباس تربن سال 1361 به دنیا آمد و در رشته  پژوهشگری علوم اجتماعی تحصیل کرد .تربن تا به حال با نشریات: سروش کودکان، سروش نوجوان، رشد نوجوان، دوچرخه و سه‌چرخه همکاری کرده و چندشعر طنز هم برای بچه‌ها... گل‌آقا سروده .از او چندین مجموعه شعر کودک و نوجوان هم منتشر شده که عبارتند از: عشقهای لنگه به لنگه، ماه روی صندلی، ایستگاه لاغری و این مگس وزوزو.

Multimedia987567.jpg
آدم معمولاً از يك غريبه توقعي ندارد. كسي كه از ما و دوست ما نيست، بود و نبودش شايد فرقي براي ما نداشته باشد؛ و چگونگي بودن يا نبودنش هم همين‌طور. من اما چنين حسي نسبت به «بچه‌ها...گل‌آقا» ندارم. با اين كه تا امروز فرصت درست و حسابي‌اي پيش نيامده كه از نزديك با اين مجموعه همكاري داشته باشم، اما هيچ‌وقت خودم را دور و جدا از آن حس نكرده‌ام. براي همين وقتي به من زنگ مي‌زنند تا چيزي درباره‌ي اولين فصلنامه‌ي «بچه‌ها...گل‌آقا» بنويسم، همان اول مي‌گويم: «ولي فكر نكنم نظر من خيلي مثبت باشه‌ها!» و آنها هم بدون هيچ ناراحتي -همان‌طور كه يك دوست مشتاق شنيدن نظر بي‌غرض دوستش است- بر خواسته‌شان تأكيد مي‌كنند.
حالا من عزمم را جزم كرده‌ام تا نكاتي را كه درباره‌ي «بچه‌ها...گل‌آقا» در ذهن داشتم، به كلمه دربياورم. اما دوست دارم قبل از آن بگويم كه مهم‌ترين دليل اين تصميم، كمك به موفقيت بيشتر تنها مجله‌ي طنز نوجوان ايران است؛ كه در اين هواي آلوده خوشبختانه همچنان نفس مي‌كشد و سرپاست!

***
*نكات عمومي:
- «بچه‌ها...گل‌آقا» به شدت نيازمند حضور يك ويراستار آشنا به حوزه‌ي كودك و نوجوان است. نبود رسم‌الخط واحد و اشتباه در استفاده از علايم نگارشي و... بخشي از صدماتي است كه از اين نقطه ضعف به مجله وارد شده است.
- «بچه‌ها...گل‌آقا» چنان كه توقع مي‌رود، از نظر بصري چشم‌نواز نيست. عكس‌ها به دلايل فني، سياه چاپ شده‌اند و از وضوح لازم برخوردار نيستند. گرافيك و صفحه‌بندي مجله نيز مي‌تواند با در نظر گرفتن مشي اصلي مجله، شكلي متنوع و اتونكشيده داشته باشد.
- فكر كردن به قالب‌هاي تازه و پا گذاشتن در راه‌هاي تازه مي‌تواند «بچه‌ها...گل‌آقا» را از محصور ماندن در قالب كليشه‌هاي مشخص كه از جذابيتشان كاسته شده، نجات دهد.
- «بچه‌ها...گل‌آقا» نياز به مخاطب‌شناسي دقيق‌تر و توجه به دنيا، دغدغه‌ها، زبان، علايق و درك همه‌جانبه‌تر مخاطب خود دارد.
- ارتباط گيري پررنگ‌تر با مخاطب، كشف چهره‌هاي تازه و در نظر گرفتن برنامه‌هاي ويژه براي پرورش استعدادهاي شاخص حوزه‌ي طنز.

* و درباره‌ي بخش «شعر طنز» كه ارتباط نزديك‌تري با كار من دارد:
شعرهاي طنز مجله از كيفيت مناسبي برخوردار نيستند. نكاتي مثل عدم توجه به زبان روز و به خصوص ادبيات نوجوانان، عدم تناسب مضامين با مخاطب، خالي بودن از شوخي‌هاي بكر و نكات طنز و... تنها بخشي از اين ضعف‌هايند. از «بچه‌ها... گل‌آقا» به عنوان تنها مجله‌ي طنز نوجوان انتظار مي‌رود جريان‌ساز و الگوي شعر طنز نوجوان امروز باشد و با همكاري چهره‌هاي جوان و خلاق اين حوزه و كارشناسي و نقد و تصحيح تخصصي شعرها، صفحه‌اي قابل و درخشان در شعر طنز نوجوان امروز ارايه دهد. به نظرم با در نظر گرفتن پتانسيل‌هاي ارزشمندي كه در شعر طنز نوجوان داريم، رسيدن به چهار شعر قابل‌توجه در هر فصل، چندان دور از ذهن نيست.
مبارك باد زندگي تازه‌ي «بچه‌ها...گل‌آقا»

مرتبط:
 خوشحالم كه بچه‌ها...گل‌آقا دوباره تاتي كرد / جعفر ابراهيمي
بچه‌ها! خبر! مژده! خنده جيره‌بندي شد! / اسماعيل اميني
مجله‌اي كه ديگر نيست / صفورا نيري
حق و حقوق بچه‌ها / ايليا ديانوش
وگل‌آٔقا...بچه‌ها / سيف الله گلكار

تاريخ : يكشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۸۸

Keywords:
About Golagha Child Magazine By Abas Tarbon

دسته بندی

نشريات خودمان

نظرات

سلام!
من هم با بخش اول صحبت هاي آقاي تربن موافقم. ولي خب تازگي ها كه گل آقا سياه و سفيد شده مشكل واضح نبودن كاريكاتورها پيش اومده.
موفق باشيد و سر افراز.

ارسال توسط :  نيلوفر شهسواريان | يكشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۸۸

ارسال نظر

لطفاً نظرتان را به فارسي بنويسيد. نظر شما پس از تاييد نمايش داده خواهد شد.
لطفا" کد زیر را در قسمت پائین آن وارد نمائید.
نام:
 
پست الكترونيك:
 
وب سايت (لطفاً آدرس به صورت کامل وارد شود. بعنوان مثال: http://www.golagha.ir):
 
نظر:  

 


©با معرفت‌ها ذکر مأخذ می‌کنند!
powered by: