facebook instagram telegram telegram
جوان 19 ساله‌اي به نام طنز و كاريكاتور

به مناسبت نوزدهمين سالگرد انتشار طنزوكاريكاتور

javad-7654alizade1.jpg

جواد عليزاده


دي ماه ، همزمان است با نوزدهمين سالگرد انتشار نشريه طنز و كاريكاتور توسط جواد عليزاده ، اين مناسبت فرخنده فرهنگي ، هنري ، طنزي ، كاريكاتوري و .... را به جواد عليزاده و ساير همكارانمان در نشريه طنز و كاريكاتور تبريك مي‌گوييم .ايشان در جواب ايميل تبريكي كه به همين مناسبت برايشان فرستاده بوديم نوشتند:
با سلام و تشکر از پيام تبريک شما،عرض شود که سالگرد مجله ما  بدون حضورمجله  گل آقا، لطفي ندارد و ان شا الله به زودي شاهد انتشار مجدد نشريه شما باشيم تا  ما هم بتوانيم به پاس محبتهايتان، سالگرد نشريه گل آقا را به شما تبریک بگوییم وپیام تبریک را در نشريه مان چاپ کنيم( البته اگر تا آن زمان نشريه خود ما تعطيل نشده باشد!  ) 
با سپاس
سردبير تمام تعطيل نشريه نيمه تعطيل! طنز و کاريکاتور

و در ادامه همراه شما گفتگوهايي كه به همين مناسبت با جواد عليزاده و پنج  نفر از كاريكاتوريستهاي كشور انجام شده را مي‌خوانيم :

 آقاي عليزاده گويا به مناسبت سالگرد نشريه ، عده‌اي از برو بچه‌هاي كاريكاتوريست مهماني تدارك و شما را غافلگير كرده‌اند ؟ 
بله ، در واقع دوستان بدون اينكه در جريان باشم اين كار را كردند و واقعاً لطف داشتند. در سرمقاله شماره سالگرد هم نوشتم كه درست است ما هيچ وقت حامي مالي نداشتيم اما همين بچه‌ها نقش اسپانسر را براي ما دارند ؛ هر چند كه راضي به زحمتشان نبودم.

بهترين خاطره‌اي كه در طول سالهاي انتشار طنز و كاريكاتور داريد چيست ؟
بهترين خاطره‌ام مربوط به روزهايي مي‌شود كه با وجود مشكلات مالي زياد سرانجام موفق مي‌شوم نشريه‌ام را منتشر و روانه باجه‌هاي روزنامه فروشي كنم. هر وقت مجله‌ام چاپ مي‌شود احساس خيلي خوبي دارم و البته احساس بدم هم مربوط به روزهايي است كه ما مي‌نشستيم پاي حساب و كتاب  توزيع و معلوم مي‌شود مشكلات مالي همچنان پابرجاست ! من سالهاست با اين دو خاطره زندگي مي‌كنم ولي اصلاً از راهي كه انتخاب كردم پشيمان نيستم.

كاريكاتوريست‌هاي زيادي از طريق مجله شما وارد اين حرفه شدند، آيا از همان ابتداي شروع به كار هدفتان استعداديابي جوانان علاقه مند و مستعد هم بود ؟
راستش نه ! بايد اعتراف كنم در وهله اول هدفم اين بود كه مجله‌ام چاپ شود و بتوانم از قلمهاي متفاوت ديگر هم استفاده كنم اما بعد كه ديدم بچه‌ها خوب كار مي كنند از آنها دعوت به همكاري كردم كه بسياري از اين بچه‌ها الان براي خودشان آدمهاي موفقي در زمينه كاريكاتور هستند. در پايان حرفهايم مي‌خواهم از چاپ نشدن گل‌آقا ابراز ناراحتي كنم. واقعيت اين بود كه وجود گل‌آقا به منفعت ما بود چون كاريكاتورهاي سياسي خوبي كه در گل‌آقا چاپ  شد كه براي ما امكان كار مشابه آن وجود نداشت ... وقتي گل‌آقا نباشد ما هم دچار نگراني مي‌شويم. من خودم از خوانندگان دائمي گل‌آقا و عاشق كاريكاتورهاي ژورناليستي آن هستم ... اميدوارم گل‌آقا دوباره چاپ شود و سالگرد چاپ آن را ما به شما تبريك بگوييم.


محمد رفیع ضیایی(کاریکاتوریست و محقق)

آقای ضیایی خاطره جالبی از نشریه طنز و کاریکاتور یا آقای علیزاده به یاد دارید؟
بله ، سالها قبل زمانی که در نشریه طنز خورجین کار می کردم مدتها بود که می خواستم به آقای علیزاده بگویم بیاید و با خورجین همکاری کند. اما روزی که در میدان رسالت با ایشان قرار داشتم که به صورت رسمی از او دعوت به همکاری کنم ، آقای علیزاده با من تماس گرفت و گفت که یا امتیاز نشریه طنز و کاریکاتور موافقت شده و قضیه همکاری اش با خورجین منتفی است. البته من از اینکه نشریه جدیدی در عرصه طنز کشور منتشر شده بود واقعا خوشحال شدم.

جایگاه نشریه طنز و کاریکاتور را در میان نشریات طنز معاصر چطور می بینید ؟
آقای علیزاده در سرمقاله های شماره های اولش اعلام کرد که روالش از روال کار نشریه های سنتی (مثل توفیق،خورجین،فکاهیون و...) جداست.نشریه طنز و کاریکاتور به واسطه آنکه جواد علیزاده خودش کاریکاتوریست است،توجه بیشتری به کاریکاتور داردو در زمینه معرفی کاریکاتوریستهای مطرح جهان و تربیت کاریکاتوریستهایی که امروز صاحب نام هستند بسیار مثبت عمل کرده. مدتی قبل هم که به جنوب کشور رفته بودم دیدم بچه های دست اندر کار طنز جنوب، مجله طنز و کاریکاتور را خوب می شناسند و از روابط گسترده و صمیمی آقای علیزاده با فوتبالیستها و کاریکاتوریتهای مطرح جهان تعجب کرده بودند. البته به نظرم صفحه بندی مجله خیلی جالب نیست و می تواند بهتر شود.

دلتان می خواهد چه هدیه ای به مناسبت نوزدهمین سال انتشار طنز و کاریکاتور به جواد علیزاده بدهید؟
یک تابلو از ماگریت،نقاش مشهوری که علیزاده به کارهایش علاقه زیادی دارد!ناصر پاکشیر (کاریکاتوریست)

اولین بار چه زمانی با طنز و کاریکاتور آشنا شدید؟

راستش تا همین چند سال قبل که روزی به مراسمی که در دفتر این نشریه برگزار شد(که علاوه بر ما کاریکاتوریستها،عده ای فوتبالیست هم دعوت داشتند) دعوت شدم، شناخت زیادی از ایشان و مجله اش نداشتم. ..جای شما خالی مراسم خیلی خوبی بود!

و نظرتان درباره طنز و کاریکاتور...
به نظرم این نشریه بیشتر جنبه ورزشی دارد که البته چون مردم به ورزش علاقه دارند،مخاطبهای خاص خودش را دارد. این مجله تا حالا با کشیدن چهره فوتبالیستها برای مردم جالب بوده و جنبه انتقادی-سیاسی کم رنگی دارد ولی در مجموع به نظرم مجله خوبی است.

دوست داشتید چه هدیه ای به مناسبت سالگرد انتشار طنز و کاریکاتور به آقای علیزاده بدهید؟
یک توپ فوتبال طلا!كيارش زندي ( كاريكاتوريست )

گويا اولين كار شما در نشريه طنز و كاريكاتور چاپ شده ......
بله ، اولين كارم در ايران در دومين شماره طنز و كاريكاتور در بهمن 1369 چاپ شد. بهد از چاپ كارم با دفتر نشريه تماس گرفتم و در كمال تعجب ديدم خود آقاي عليزاده گوشي را برداشت با شنيدن صداي ايشان و اين كه حتي مرا به اسم كوچكمي شناخت آن قدر هول شدم كه حرفهايم يادم رفت ! در ادامه به تهران آمدم و مدتها با نشريه همكاري داشتم .بخش‌ ارتباط با خوانندگان طنز و كاريكاتور از همان ابتدا قوي بود و بچه‌هاي زيادي را جذب كرد ، مثلاً مقدمي ، درخشي ، بهرامي و مانا نيستاني اولين كارهايشان در اين نشريه چاپ شد و تجربه‌اي پيدا كردند كه منتهي به كارهاي ديگرشان شد. اما مثلاً در گل‌آقا اين فضا نبود و تا سطح قلم فردي به استانداردهاي گل‌آقا نمي‌رسيد كاري از او چاپ نمي شد.

اگر مي‌خواستي هديه‌اي به اين مناسبت به جواد عليزاده بدهي آن هديه چي بود ؟
يك دستگاه چاپ تا ديگر مجله‌اش را با هزينه‌هاي سرسام آور موجود به چاپخانه نبرد .
                                                                                               

mehdi607878goodarzi2a.jpg
مهدي گودرزي
  بهرام عظيمي ( انيماتور و كاريكاتوريست )

درباره نشريه طنز و كاريكاتور خاطره شيريني داري ؟
قديمي‌ترين كاريكاتوري كه در حال حاضر دارم مربوط به سال 1357 است آن زمان نوجوان بودم و از روي كارهاي آقاي عليزاده كپي كرده بودم و هر جا مي‌رفتم به عنوان كار خودم به دوست و آشنا نشان مي‌دادم. حتي يادم هست امضاي ايشان را هم كپي كرده بودم چون فكر مي كردم جزئي از كار است ! البته مچم را يكي از كساني كه آقاي عليزاده و كارهايش را مي‌شناخت گرفت و حسابي ضايعم كرد !درباره نشريه طنز و كايكاتور مي خواهم به اين نكته اشاره كنم كه بسياري از بچه‌هاي كاريكاتوريست ايراني مديون سه مجله طنز و كاريكاتور ، گل‌آقا و كيهان كاريكاتور هستند. عليزاده هم  جزو آدمهايي است كه دين زيادي به گردن خيلي از كاريكاتوريستهاي مطرح دارد.

دوست داري چه هديه‌اي به مناسبت تولد نشريه جواد عليزاده به او بدهي
يك بنز SLK  ! البته چون پولش را ندارم فعلاً به خاطر زحماتش كه براي هويت كاريكاتور ايران كشيده دستش را مي بوسم !سلمان طاهري(كاريكاتوريست)

يك خاطره تلخ يا شيرين از سلمان طاهري و طنز و كاريكاتور!
سال 69 پنجم دبستان بودم .منزلمان در همسايگي يكي از اقوام بود و من و حميد –يكي از 4 پسر خانواده-خيلي جفت و جور و هر دو به نقاشي كارتوني علاقمند بوديم.يكي از تفريحات ثابت ما ورق زدن "طنزوكاريكاتور" هايي بود كه برادر بزرگتر حميد هر هفته مي خريد.گرچه با اسباب كشي ما ،من با ورق زدن"گل آقا"هاي داييم گل آقايي شدم ولي حميد همچنان طنزوكاريكاتوري مانده است.

هديه اي كه دلت مي خواهد به مناسبت سالگرد تولد طنزوكاريكاتور به جواد عليزاده بدهي.
مالكيت باشگاه منچستر يونايتد و ورزشگاه اختصاصي اش البته با سند منگوله دار.


تاريخ : يكشنبه ۱۵ دي ۱۳۸۷

Keywords:
Interview With Javad Alizadeh,Mohamadrafi Ziyaei,Naser Pakshir,Kiarash Zandi,Bahram Azimi,Salman Taheri About Tanz & Caricature Magazine

دسته بندی

مطلب ازهمه رنگ
كاريكاتور ازهمه رنگ


ارسال نظر

لطفاً نظرتان را به فارسي بنويسيد. نظر شما پس از تاييد نمايش داده خواهد شد.
لطفا" کد زیر را در قسمت پائین آن وارد نمائید.
نام:
 
پست الكترونيك:
 
وب سايت (لطفاً آدرس به صورت کامل وارد شود. بعنوان مثال: http://www.golagha.ir):
 
نظر:  

 


©با معرفت‌ها ذکر مأخذ می‌کنند!
powered by: