facebook instagram telegram
قصه‌ی شکوفه‌های گیلاس
5 Centimeters Per Second02.JPG
معرفی انیمه‌ی 5 سانتی‌متر در ثانیه
کارگردان: ماکوتو شینکای
نویسندگان: استیون فوستر، ماکوتو شینکای
موسیقی: تِنمون
محمود افشاري
اگرچه ژاپنی‌ها را با هایکو‌ها، کامی کازه و ربات‌هایشان می‌شناسند، اما باید به این فهرست یک چیز دیگر را هم اضافه کرد: انیمه! انیمه یا کارتون‌های ژاپنی این روز‌ها بیش از هر وقت دیگری محبوب و به نوعی نماد کشور ژاپن شده‌اند. و انیمه از تمامی الگو‌های بالا بخشی را با خود دارد: همچون هایکو‌ها خلاصه است، مانند کامی کازه تند و تیز (و خوش‌بختانه بدون انفجار و خون) و مثل ربات‌ها نو‌آورانه...

5 سانتی متر در ثانیه انیمه ساخت کشور ژاپن، فیلمی به مدت 63 دقیقه و محصول سال 2007 است. این کارتون جذاب پیرامون زندگی و روابط عاطفی پسری به نام تاکاکی است؛ تاکاکی دانش آموز یک مدرسه راهنمایی است که با دختری به نام آکاری آشنا می‌شود. این دو رابطه‌ای دوستانه با هم برقرار می‌کنند‌. البته کارتون محدود به این دو نمی‌ماند: در فصل دوم دختری به نام کانائه و خواهرش هم وارد داستان می‌شوند، اما شخصیت‌های جدیدی که در فصل سوم به داستان اضافه می‌شوند تنها در حاشیه‌ی داستان باقی می‌مانند.

phg_18.jpg  phg_3.jpg

این انیمه در سه فصل نشان داده می‌شود: شکوفه‌ی گیلاس، کیهان‌نورد و 5 سانتی متر در ثانیه که مجموع این سه فصل دوران بزرگ شدن تاکاکی را نشان می‌دهند و موضوع بیشتر پیرامون احساسات درونی، دغدغه‌ها و برخورد او و انسان‌های پیرامونش با محیط است به طوری که بسیاری از بخش‌های داستان به صورت تک‌گویی شخصیت‌هاست که در حین نمایش داستان روی فیلم قرار گرفته.

اشارات نماد‌پردازانه‌ای نیز در فیلم وجود دارند که قابل توجه‌اند؛ نماد‌هایی از گذشته تا به امروز که هر کدام در دوره‌ای وارد زندگی بشر شده‌اند همچون شکوفه‌ی گیلاس، قطار و در پایان فضا‌پیما که آخری را شاید بتوان ابتکار فیلم و آغاز یک نماد دانست. احتمالا کنجکاو هستید که بدانید 5 سانتی‌متر در ثانیه یعنی چه‌: خب، به گفته‌ی فیلم این سرعت فرو افتادن شکوفه‌های گیلاس بر زمین است.

علاوه بر همه‌ی این‌ها اثر از لحاظ زیبایی‌های بصری اگر نگوییم بی‌همتا، نمونه‌ای کم نظیر و قابل توجه است. هر فریم آن را می‌توان یک نقاشی کامل با قاب‌بندی مناسب دانست و از دیدن آن به هیجان آمد. در قسمت‌هایی از فیلم هم می‌توان صحنه‌هایی سه بعدی را دید، همگونی این قسمت‌ها با بخش‌های دیگر آن قدر زیاد است که گفتن این که برای ایجاد آن‌ها از تکنیکی متفاوت استفاده شده سخت است.

phg_8.jpg

اگر به دنیال فیلمی شاد از نوع انیمیشن‌های غربی (والت دیزنی و پیکسار) با داستانی پیوسته و کاملا قابل فهم هستید دیدن این انیمه را به شما توصیه نمی‌کنم، اما اگر جزو کسانی هستید که به دنبال اثری تامل بر‌انگیز و تا حدود زیادی آموزنده‌اند 5 سانتی متر در ثانیه گزینه‌ی مناسبی برای تماشا خواهد بود به شرط آن که در دیدن آن از منطق تماشای آثار غربی هم فاصله بگیرید و مدام دچار همذات پنداری با شخصیت‌ها و در جست و جوی پایانی خوش برای آن نباشید، بلکه گاه همچون یک تحلیلگر به آن نگاه کنید.

لازم به ذکر است که این اثر رمانی مصور هم دارد که هم نام خود انیمه و به نویسندگی کارگردان آن است.

تاريخ : يكشنبه ۷ آذر ۱۳۸۹

Keywords:
About 5 Centimeters Per Second By Mahmood Afshari

دسته بندی

مطلب ازهمه رنگ


ارسال نظر

لطفاً نظرتان را به فارسي بنويسيد. نظر شما پس از تاييد نمايش داده خواهد شد.
لطفا" کد زیر را در قسمت پائین آن وارد نمائید.
نام:
 
پست الكترونيك:
 
وب سايت (لطفاً آدرس به صورت کامل وارد شود. بعنوان مثال: http://www.golagha.ir):
 
نظر:  

 


©با معرفت‌ها ذکر مأخذ می‌کنند!
powered by: