facebook instagram telegram
چگونه رام اژدهای خود شویم!

55385_gal.jpg
محمود افشاری
نگاهی به انیمیشن چگونه اژدهای خود را رام کنید.
کارگردانان : ویلیام دویس، دین دبلوییس
نویسنده : ویلیام دویس، دین دبلوییس و کریس ساندرز بر اساس رمانی از کریسیدا کوئل
صداپیشگان : جی باروچل، آمریکا فررا
محصول کمپانی دریم ورکز

وایکینگ ها مردمانی بودند از نژاد ژرمنی که در شمال اروپا می‌زیستند، همان‌هایی که امروز در ناحیه‌ی اسکاندیناوی هستند و کشور‌های نروژ، سوئد، دانمارک و... را شکل می‌دهند. این مردمان که به آن‌ها واژه‌ی مردمان نورس هم اطلاق می‌شود کمی عجیب و غریب هستند‌؛ یعنی هم سکونت گاهشان عجیب و غریب است (جایی که شش ماه روز است و شش ماه شب و همه چیز غیر از موجودات زنده در حال منجمد شدن هستند)، هم تاریخ عجیب و غریبی دارند (مردمانی که چند صد سال بیشتر از مسیحی شدنشان نمی‌گذرد)، هم حکومت‌هایشان جالب‌اند (پادشاهی‌های مشروطه با سس سوسیالیسم، آنارشیسم، طبیعت گرایی و...) و هم مردمشان متفاوتند (صنعت‌گرانی خوب و مردمانی که به گفته‌ی بسیاری سرد‌خو هستند).

اساطیر و افسانه‌های این منطقه آن قدر غنی است که بسیاری از آثار ادبی به ویژه در شاخه‌ی ادبیات خیالی به آن ارتباط پیدا می‌کنند از ارباب حلقه‌ها و هنر نبرد گرفته تا قصه‌های هانس کریستین اندرسن.

59181_gal.jpg

با این مقدمه‌ی طولانی به سراغ انیمیشن چگونه اژدهای خود را رام کنیم می‌رویم که روایتی تخیلی است از زندگی وایکینگ‌ها؛

فکر کنید در جامعه ای زندگی می کنید که روی نصف النهار بد بختی قرار گرفته ؛ آب و هوای سرد، طبیعت خشن، دور افتادگی و... حالا به همه این جبر های جغرافیایی خطر حمله ی اژدها ها را هم اضافه کنید.

به تمامی این تصوراتتان این را هم اضافه کنید که پسر رئیس قبیله باشید اما بر خلاف پدرتان که دور بازویش تنها حدود سه چهار برابر بیشتر از دور بازوی هرکول است اندامی داشته باشید شبیه به نی قلیان (البته ما استعمال دخانیات رابه هرشکلی حتی از طریق قلیان نفی می کنیم) !

خب حالا شما پسر رئیس قبیله ی گل باید به فکر این باشید که سری در میان سرها پیدا کنید و کسی قاطی آدم حسابتان کند (و به این انگیزه ها دختر خوشگل ده را هم اضافه کنید ! ).این جاست که داستان چگونه اژدهای خود را رام کنیم شروع می شود. اژدها ها به دام های مردم حمله می کنند و در این میان پسر قبیله با خطرناک ترین آن ها رو به رو می شود و بر خلاف مردم خویش به جای جنگ از راه عقل و دوستی با او وارد می شود.


59060_gal.jpg

داستان با روایتی نزدیک به واقعیت از جوامع وایکینگ شروع می شود، به آن مایه های طنز می دهد و با وارد شدن به درون جامعه نگاهی تازه از این قوم خشن ارائه می دهد. همچنین دقت به المان های فرهنگی این قوم همچون الفبای رونی به کار رفته در نوشته ها و قسم خوردن به اودین خدای باستانی این قوم قابل توجه است.

تکنیک انیمیشن سه بعدی است. در نگاه اول این اثر شاید شما را یاد انیمیشن هایی همچون جیمی نوترون بیاندازد، اما با این تفاوت عمده که چگونه اژدهای خود را رام کنیم بسیار تمیز تر کار شده است. شاید همین نوع تکنیک آن است که فضایی صمیمی تر را در این کار به وجود آورده است ؛ انگار که فاصله ی میان انیماتور و بیننده کمتر شده باشد. و با وجود همین سادگی توانسته توجه مخاطبان را به خوبی جلب کند، امتیاز بالایی در آی ام دی بیث کسب کند و احتمال می رود یکی از برندگان اسکار امسال باشد.

در پایان این فیلم انیمیشنی احتمالا شما هم دلتان می خواهد که صاحب یک اژدها باشید ؛ چه کسی از اژدهایی که همچون یک گربه خودش را برایش لوس می کند بدش خواهد آمد ؟ اما سوال این خواهد بود که "شما او را رام کرده اید یا او شما را" !


تاريخ : شنبه ۱۱ دي ۱۳۸۹

Keywords:
How to Train Your Dragon By Mahmood Afshari

دسته بندی

مطلب ازهمه رنگ

نظرات

خيلي تازگي داشت
ارسال توسط :  golkag | دوشنبه ۱۳ دي ۱۳۸۹

ارسال نظر

لطفاً نظرتان را به فارسي بنويسيد. نظر شما پس از تاييد نمايش داده خواهد شد.
لطفا" کد زیر را در قسمت پائین آن وارد نمائید.
نام:
 
پست الكترونيك:
 
وب سايت (لطفاً آدرس به صورت کامل وارد شود. بعنوان مثال: http://www.golagha.ir):
 
نظر:  

 


©با معرفت‌ها ذکر مأخذ می‌کنند!
powered by: