facebook instagram telegram telegram
عصر ضحاک
asrezahak8746556787.jpg
خوابی که تعبیر شد
سعدی گفته که خواب ظالم خوب است چون در فاصله‌ای که او خوابیده مردم فرصت می‌کنند که یک نفس راحت بکشند. خواب ظالم یک حسن دیگر هم دارد و اینکه ممکن است ظالم خواب آشفته ببیند و از سرنوشتش بترسد. مثل ضحاک که با شنیدن تعبیرخواب عجیبش فهمید که حکومتش دوامی ندارد و تخت شاهی‌اش به فریدون می‌رسد. البته مشکل بزرگ ظالمان این است که در این لحظه به جای پندگرفتن از خوابشان، سعی می‌کنند تخت گاز جلو بروند و با خشونت و بگیر و ببند بیشتر جلوی سرنوشتشان را بگیرند یعنی عین همین کاری که ضحاک کرد غافل از اینکه تعبیر خواب دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد. قضیه خواب آنقدر اهمیت دارد که کیومرث صابری فومنی (گل آقا) در کتاب عصر ضحاک بخشی را به خواب ضحاک اختصاص داده. می‌توانید کتاب را از اینجا تهیه کنید.

خواب ضحاک
استمرار ظلم، به دو نتیجه مفید منجر می‌شود: نخست آنکه چهره ظلم و ظالم به تدریج آشکار می‌گردد. در چهل سال آخر پادشاهی ضحاک هرروز، بعدی از ابعاد ستمگری‌های او نمایان می‌شود، آنچنان که نه تنها توده مردم که حتی اطرافیان و وابستگان ضحاک نیز درمی‌یابند که ریشه ظلم، در وجود ضحاک است نه در جای دیگر.
دیگر آنکه خود ضحاک نیز چهره انتقام را تشخیص می‌دهد . آشکار است که یک ظالم هزارساله، به سادگی تن به بازگشت نخواهد داد. او نمی‌تواند جز ادامه ظلم، راه و فکر دیگری برگزیند. هر نظری جز در تایید او، خشونت ریشه‌دار او را تشدید خواهد کرد. اما بحران درون او نیز، روزبروز شدیدتر خواهد شد. آن کس که خلقی را گرفتار کند، خود نیز گرفتار خواهد بود، حتی اگر وجدانی به آلودگی ضحاک داشته باشد. چهره انتقام نخستین بار، در خواب و رویای ضحاک تجلی می‌یابد. در خوابی که می‌بیند، فرجام کار او به روشنی جلوه‌گر است. خواب وحشتناک و در عین حال عبرت‌آموزی که تعبیر آشکاری دارد.
بیشتر خواب‌ها را در بیداری تعبیر کرده‌اند. اما خواب ضحاک، تعبیر بیداری اوست. موبدانی نیز که این خواب را تعبیر می‌کنند، به بیداری او و به هزارسال حکومت ستمگرانه‌اش نظر دارند. خواب ضحاک، خواب نیست. بیداری مطلق است. این نکته را نه تنها موبدان، که پابرهنگان کوچه و بازار هم می‌دانند. برای تعبیر آن نیازی به رمل و اسطرلاب و ستاره شماری نیست که چهل سال بعد با فروریختن ستون‌های کاخ ضحاک، تعبیر آن به تحقق می‌پیوندد.

مرتبط:
سبیل بابا نامیزونه
مثل کنه چسبیدن
کی بود رفت زیر میز؟
یادداشتهای یک استعداد درک نشده
گاهی اوقات دوست دارم مجرد باشم
کلک مرغابی


تاريخ : دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۸۹

Keywords:
About Asre zahak By Kiomars Saberi Foomani (Golagha)

دسته بندی

مهمان سايت


ارسال نظر

لطفاً نظرتان را به فارسي بنويسيد. نظر شما پس از تاييد نمايش داده خواهد شد.
لطفا" کد زیر را در قسمت پائین آن وارد نمائید.
نام:
 
پست الكترونيك:
 
وب سايت (لطفاً آدرس به صورت کامل وارد شود. بعنوان مثال: http://www.golagha.ir):
 
نظر:  

 


©با معرفت‌ها ذکر مأخذ می‌کنند!
powered by: