facebook instagram telegram telegram
در ستايش ديوانگي

darknashode.jpg


يادداشتهاي يك استعداد درك نشده
نويسنده: علي زراندوز
تصويرگر: حميدرضا پورنصيري
ناشر: گل‌آقا
قيمت: 1800 تومان

دو حالت دارد، يا نويسنده يك "معرفي كتاب" دور از جان‌ شما تنبل است؛ يا اينكه كتاب، خودش آنقدر مقدمه، موخره، پيشگفتار، پس‌گفتار، پاورقي، توضيح پشت جلد و... دارد كه نويسنده اگر تنبل هم نباشد وسوسه مي‌شود براي معرفي كتاب همان‌ها را نقل به مضمون كند.
حالا شما لطف كنيد و ديده اغماض بر ما بگشاييد، ( بلكه هم ببنديد) و بگذاريد به حساب دليل دوم، كه ما براي معرفي كتاب «يادداشت‌هاي يك استعداد درك نشده» به دو نقل‌قول از منوچهر احترامي و خود آقاي نويسنده بسنده مي‌كنيم. 
مجموعه داستان‌هاي اين كتاب، منتخبي از ستون دنباله‌داري به همين نام است كه در فاصله سال‌هاي 81 تا 86 در ماهنامه گل‌آقا چاپ مي‌شد.
علي  زراندوز، خودش در باره اين كتاب مي‌گويد: «احتمال مي‌دهم زماني كه شروع به نوشتن اين ستون كردم به شدت تحت تأثير چند جمله قصار در ستايش ديوانگي بودم (حتي يك داستان كوتاه جدي هم در اين‌باره نوشتم كه در يكي از نشريات ادبي آن سالها چاپ شد!) اما راستش را بخواهيد هيچ فكر نمي‌كردم غوطه‌خوردن در اين عالم خاص و كش آمدن آن ستون اين همه سال طول بكشد! ولي خوب، آمد و كشيد و ثمره استمرار اين دو فعل، آرشيو ستون مورد بحث در دوره‌هاي ماهنامه گل‌آقا و گرد آمدن منتخب آن در اين كتاب است.
بين خودمان بماند يا نماند، مي‌خواهم بدانيد شيرين‌ترين لحظه‌هاي طنزنويسي‌ام را هنگام نوشتن مطالبي كه اكنون در اين كتاب جمع‌آوري شده تجربه كردم و هنوز هم در فهرست طعمهاي قالبهاي مختلف طنزنويسي‌ام،‌ اين طعم را بيشتر از همه دوست دارم و مي‌پسندم.»
 اگر تا به حال "يادداشت‌هاي يك استعداد درك نشده" را در ماهنامه گل‌آقا دنبال كرده باشيد، احتمالا مي‌دانيد كه راوي داستان جوان درك‌نشدهاي است كه براي ما از ماجراهاي "بخش" مي‌گويد.
منوچهر احترامي، در مقدمه كتاب درباره بخش و ماجراهايش اين طور مي‌گويد: «بن‌مايه يادداشت‌هاي زراندوز در «بخش» شكل مي‌گيرد و بخش، تيمارستاني است به وسعت تاريخ كه در يك سوي آن «انسان اوليه» در آتشي كه خودش آن را كشف كرده در حال سوختن است و در سويي ديگر، «نسل سومي»، آخرين پديده‌ شگفت‌انگيز انقلاب ايستاده است؛ با آرزوهاي دور و درازش و مطالبات بي‌انتهايش.»
هم‌"بخشي" هاي استعداد درك  نشده، از اسپينوزا و دكارت گرفته تا تاتاشي سامورايي و دختر كبريت فروش، هر بار درگير ماجراي تازه‌اي مي‌شوند، و اسباب انبساط خاطر مخاطب را فراهم مي‌كنند. (و آدم را ناخودآگاه ياد انبساط خاطري مي‌اندازند كه گاهي از شنيدن و خواندن بعضي از اخبار به سراغش مي‌آيد!)
نكته آخر اينكه طرح جلد و تصويرسازي كتاب كار حميدرضا پورنصيري است. تصويرسازي‌هايي كه با حال و هواي "بخش" حسابي همخواني دارد!

* براي تهيه كتاب، مي‌توانيد يك تك پا تشريف بياوريد نمايشگاه كتاب، سالن شبستان، راهرو 28، غرفه14  انتشارات گل‌آقا، يا اينكه به اين لينك مراجعه كنيد.

آنچه مي‌خوانيد نمونه‌اي از يادداشت‌هاي استعداد درك نشده‌  است كه همچنان در آرزوي درك شدن مانده:

165-1.jpg

 

سي‌ويك شنبه
جدا مدتي است كه اين فيلترينگ و پيام عدم دسترسي (Access Denied) براي همه ما دردسرساز شده. يعني تا وقتي اين موضوع درباره سايتهاي اينترنتي بود مشكلي نبود اما الان مدتي است همه چيز به هم ريخته. مثلا نيچه تعريف كرد امروز مي‌خواسته زنگ بزند به دوستش با هم بروند پارك متر كنند، اما وقتي شماره‌اش را گرفته، شنيده شماره‌اش اكسز دينايد است! هوگو هم داغش تازه شد و گفت در كتاب بينوايانش از آنجا كه كزت و نامزدش تصميم مي‌گيرند بروند يك جاي خلوت و مثل دو تا كبوتر عاشق كمي بق‌بقو يا قوقولي‌قوقو بكنند،  به كلي اكسزدينايد شده!
ماركس هم گفت مدتي‌است اصلا نمي‌تواند درباره چيزهايي كه قبلا مخ ما را با آنها مي‌گذاشت داخل فرغون حرف بزند چون وقتي تصميم مي‌گيرد در اين باره حرف بزند، تنها صدايي كه از دهانش خارج ميشود اكسز دينايد است. بعد خواست درباره اتحاد طبقه كارگر و نابودي كافي‌شاپها يك چيزهايي بگويد اما فقط پنجاه بار با لحن‌هاي متفاوت گفت: اكسز دينايد! حالا اينها هيچي، وقتي همه‌مان دچار كف‌كردگي شديم كه مشاهده كرديم يك اكسز دينايد بزرگ (تقريبا اندازه يك آدم) كنارمان ايستاده و به حرفهايمان گوش مي‌دهد و سيگار دود مي‌كند! وقتي اكسز دينايد مورد نظر، چشمهاي از حدقه بيرون آمده ما را ديد، دود سيگارش را فوت كرد توي صورت سزار و گفت: بابا نترسيد، منم... صادق هدايت!آذين محمدزاده

تاريخ : جمعه ۱۸ بهمن ۱۳۸۷

Keywords:
A not recognised talented's diary/ Ai Zarandouz


ارسال نظر

لطفاً نظرتان را به فارسي بنويسيد. نظر شما پس از تاييد نمايش داده خواهد شد.
لطفا" کد زیر را در قسمت پائین آن وارد نمائید.
نام:
 
پست الكترونيك:
 
وب سايت (لطفاً آدرس به صورت کامل وارد شود. بعنوان مثال: http://www.golagha.ir):
 
نظر:  

 


©با معرفت‌ها ذکر مأخذ می‌کنند!
powered by: