facebook instagram telegram telegram
بچه‌ها! خبر! مژده! خنده جيره‌بندي شد!
logo-child-for-send.jpg
اسماعیل امینی سال 1342 در تهران متولد شد. او در رشته ادبیات فارسی (كارشناسی ارشد) تحصیل کرد و اولین تجربیات ادبی خود را در سنین نوجوانی با شعر گفتن و همكاری با مطبوعات آغاز كرد. امینی مدرس دانشگاه آزاد است و با مركز آفرینشهای ادبی كانون پرورش فكری، كتاب ماه ادبیات و فلسفه و نشریات گل‌آقا همکاری داشته است. از کتابهای امینی می‌توان به خندمين‌تر افسانه اشاره کرد.

amini-1904850946.jpg
از زمان كودكي تا آنجا كه به يادم مانده است از هر بهانه‌اي استفاده مي‌كردم كه بخندم.گاهي حتي از جدي‌ترين چيزها خنده‌ام مي‌گرفت و بعضي وقتها اين خنده‌هاي نابهنگام، كار دستم مي‌داد. مثل اين كه وسط دعوا و دادوبيداد و ناسزاگويي دو تا آدم حسابي، من از ديدن قيافه آنها خنده‌ام مي‌گرفت و... بله ديگه يك جوري ادب مي‌شدم كه دفعه بعد به هر چيزي نخندم. مي‌گفتند: بچه مودب و سنگين، بي‌خودي نبايد بخندد، بچه بايد آرام و سر به زير و حرف گوش كن باشد و درس بخواند و خنده بي‌جا نكند. آرام و سر به زير و حرف گوش كن و درس‌خوان شدم اما عادت ناپسند خنده بي‌جا را نتوانستم ترك كنم و امروز كه در حوالي سالگرد چهل و هفت‌سالگي كودكي‌ام هستم هنوز هم مثل آن روزگار از همه چيز خنده‌ام مي‌گيرد به ويژه از چيزهايي كه خيلي جدي به نظر مي‌رسند و در اين ميان باز هم دعواي بزرگان و دادو بيدادها و ناسزاگويي‌هايشان برايم خنده‌دارتر از همه چيز است و گاهي خنده‌هاي نابهنگام كار دستم مي‌دهد و... بله ديگه يك جوري ادبم مي‌كنند! حالا در اين روزگار عجيب و غريب، اين كودك چهل و هفت ساله كه نمي‌تواند جلوي خنده‌اش را بگيرد وقتي مي‌بيند كه بسياري هستند كه به عادت ناپسند خنديدن دچارند و از آن ميان جمعي نويسنده و شاعر و طراح و آدم حسابي به سرشان زده است كه ديگران را در خنده بي‌جاي خود سهيم كنند و نشريه و سايت و كتاب و موسسه و دوره آموزشي براي طنزنويسي و خنديدن و خندانيدن تدارك ديده‌اند. خُب معلوم است كه آن مرض خنديدن نابهنگام در من دوباره شدت مي‌گيرد و از ميان همه كارهاي با نمكي كه از دوستان گل‌آقايي مي‌بينم انتشار مجله هفتگي براي خندانيدن بچه‌ها برايم جالب‌تر و با نمك‌تر به نظر مي‌رسد و با خودم مي‌گويم: عجب رویي دارندها؟! وقتي يك بچه خردسال به خاطر خنده نابه‌جا ادب مي‌شود، معلوم است كه بزرگترها بايد مراقب رفتار خودشان باشند و به ويژه هنگام خنديدن بايد به اطراف خود خوب نگاه كنند مبادا چند نفر از بزرگان در حال دعوا و داد و بيداد و ناسزاگويي باشند و...
بله ديگه يك جوري او را ادب كنند!
البته بارها ديدم كه گل‌آقا و دوستانش را يك جوري ادب كردند و آنها باز هم براي خنديدن و به ويژه خنداندن بچه‌ها از جان مايه مي‌گذاشتند و از كارشان دست برنداشتند. هفته‌نامه بچه‌ها...گل‌آقا تعطيل نشد اما تبديل شد به ماهنامه بچه‌ها...گل‌آقا و من گفتم: عجب رویي دارندها؟!
تا آن كه ديگر از نشريات گل‌آقا خبري نشد، از كوچك و بزرگ و هفته‌نامه‌ها و ماهنامه‌ها و سالنامه‌ها بگير تا آن پوسترهاي بامزه‌اي كه از بزرگان اهل تميز مي‌كشيدند و با پررويي تمام به خود صاحبان تصاوير هديه مي‌دادند.
وقتي از نشريات گل‌آقا خبري نشد، نفس راحتي كشيدم و گفتم: مثل اين كه ديگر از رو رفتند و حسابي ادب شدند! به ويژه اين كه ديگر اين بچه‌های معصوم را به خنده تشويق نمي‌كنند و با نبودن مجله بچه‌ها...گل‌آقا، بچه‌هاي ما همگي با ادب و تميز و سربه‌زير و حرف گوش كن و درس‌خوان و بدون خنده بي‌جا بار مي‌آيند. آنها ياد مي‌گيرند كه نبايد بي‌اجازه بخندند به ويژه وقتي چند تا بزرگتر دارند با هم دعوا مي‌كنند و دادو بيداد راه انداخته‌اند و به هم ناسزا مي‌گويند اصلاً جاي خنده نيست. نفس راحتي كشيدم، اما هنوز نفس راحت را بيرون نداده بودم كه ديدم بچه‌ها...گل‌آقا دوباره سروكله‌اش پيدا شده و اين بار زير عنوان مجله نوشته است: (فصلنامه بچه‌ها...گل‌آقا)
مي‌خواستم دوباره بگويم: عجب رويي دارندها؟!
اما با خودم گفتم شايد اين فصلنامه شدن حكمتي داشته باشد، شايد به قول ديوانيان در راستاي طرح هدفمند كردن خنده باشد، شايد قرار است از اسراف و بريز و بپاش در حوزه خنديدن جلوگيري شود، شايد بايد بچه‌هاي ما ياد بگيرند كه به موقع و در آغاز هر فصل سال يك بار بخندند، شايد خنده هم براي خودش حساب و كتاب و قانون دارد همان‌طور كه شكر خدا همه‌چيزمان در اين مملكت حساب و كتاب و قانون دارد از هر لحاظ، شايد خنده كه حق مسلم بچه‌هاست مثل بقيه چيزهايي كه حق مسلم ماست قرار است براي خودش خط قرمز و محدوده ممنوعه و اسناد محرمانه و بودجه مخصوص و دفتر و دستك داشته باشد!
اين فكرها باعث شد كه فصلنامه بچه‌ها...گل‌آقا را به فال نيك بگيرم و فرياد بزنم:
بچه‌ها! خبر! مژده! خنده جيره‌بندي شد!

مرتبط:
 خوشحالم كه بچه‌ها...گل‌آقا دوباره تاتي كرد / جعفر ابراهيمي
مجله‌اي كه ديگر نيست / صفورا نيري
از يك دوست به دوست ديگر/ عباس تربن
حق و حقوق بچه‌ها / ايليا ديانوش
وگل‌آٔقا...بچه‌ها / سيف الله گلكار

تاريخ : يكشنبه ۴ بهمن ۱۳۸۸

Keywords:
About Golagha Child Magazine By Esmaeil Amini

دسته بندی

نشريات خودمان

نظرات

بچه ها گل آقا هميشه به فكر بچه هاست.
چه خوبه كه اهالي قلم به فكر نشريات كودك و نوجوان مخصوصا گل آقا هستند.

ارسال توسط :  نيلوفر شهسواريان | يكشنبه ۴ بهمن ۱۳۸۸

ارسال نظر

لطفاً نظرتان را به فارسي بنويسيد. نظر شما پس از تاييد نمايش داده خواهد شد.
لطفا" کد زیر را در قسمت پائین آن وارد نمائید.
نام:
 
پست الكترونيك:
 
وب سايت (لطفاً آدرس به صورت کامل وارد شود. بعنوان مثال: http://www.golagha.ir):
 
نظر:  

 


©با معرفت‌ها ذکر مأخذ می‌کنند!
powered by: