facebook instagram telegram telegram
مرور تاریخ در دوکلمه حرف حساب!
به مناسبت بيست و ششمين سالگرد دوكلمه حرف حساب

do-Hesab-j3final2.jpg

در فاصله سالهای ۱۳۶۳ تا ۱۳۶۹ (که اولین شماره هفته‌نامه گل‌آقا منتشر شد) جدی‌ترین مطلب طنز سیاسی که در کشور منتشر می‌شد، ستون دوکلمه حرف حساب روزنامه اطلاعات بود که گل‌آقا می‌نوشت. حکایت آن سالها و شرایط موجود و عکس‌العمل مسوولان و خوانندگانی که گاه فقط بخاطر خواندن صفحه ۳، روزنامه اطلاعات را می‌گرفتند‌، بخشی از تاریخ طنز ماست که حتما روزی درباره‌اش صحبت خواهد شد. بخشی از این تاریخ را می‌شود با خواندن نامه‌هایی که آن روزها مردم به گل‌آقا می‌نوشتند بررسی کرد. بخش اعظمی از آن نامه‌ها هنوز موجود است. تعدادی از آنها را هم همان سالها گل‌آقا با دادن جوابهای معناداری به چاپ می‌رساند. در سالروز چاپ اولین دوکلمه حرف حساب، نگاهی به بعضی از آن نامه‌ها انگار مرور دوباره تاریخ است!


فرج الله دهدشتی از اهواز
خواننده همیشگی گل‌آقا هستم. هروقت روزنامه می‌گیرم، اول صفحه ۳ را می‌خوانم. اما تمام مطالب شما جنبه انتقادی دارد. عیبها را می‌گویید، ولی از محاسن حرفی نمی‌زنید. می‌فرمایید ما چه کنیم؟
ج: شما بقیه صفحات روزنامه را بخوانید!

علیرضا موسوی از تهران
دوکلمه حرف حساب راجب! ... را خواندم. شما برای دست یافتن به مقاله خود به هر حریمی تجاوز می‌کنید بدونه! آنکه مسعولی! از شما بپرسد چرا؟...
ج: دو سه سطر نامه شما را چاپ کردیم که اولا خوانندگان بدانند ما همه جور خواننده‌ای داریم! و ثانیا مسعولان! هم متوجه بشوند که ما انتقاد از خودمان را نیز چاپ می‌کنیم حتی اگر املای آن در همین حد باشد!

فضولباشی از تویسرکان
گرچه نامه قبلی حقیر را نمی‌دانم به چه سبب بایگانی نمودی، ولی به هرحال این دفعه یک مطالبی می‌نویسم که به کسی برنخورد! به این امید که به زیور طبع آراسته شود:
یکی از نمایندگان با استناد به کتب تاریخ، ثابت نمود که اسم کرمانشاه و شاهرود تا بوده همین بوده و نباید عوض شود. بنده یادم هست که چندسال قبل همین ایشان فرموده بود که شاهنامه یک اسم طاغوتی است و نام آن باید فردوسی نامه بشود... آیا حضرت عالی هم یادت می‌آید؟
ج: ما اگر همین مش رجب خودمان را هم یکی دو روز نبینیم، اسم ایشان از یادمان می‌رود! فلذا، مگر مرض داریم که گذشته‌ها به یادمان بیاید!

امضا محفوظ از تهران
گاهی وقتها چنین به نظر می‌رسد که شما پای خود را از گلیمتان درازتر می‌کنید! اسم این کار چیست؟
ج: خطای باصره! گلیم کوتاه است. جناب عالی مثل بعضیهای دیگر خیال می‌کنی پای ما دراز است!

ن.ش. از آمل
از بخت و اقبال بلندتان است که کسی برای حرف حساب شما تره خرد نمی‌کند. چرا که شما فقط حرف می‌زنید، حال آنکه شاعر گفته است‌: دوصد گفته چون نیم کردار نیست.
ج: شاعر بیخود گفته است! راست می‌گفت، می‌آمد در همین زمان همین حرفهای ما را می‌زد تا بفهمد یک من ماست چقدر کره دارد!

محمود رستگار از اهواز
این همه حرف حساب را از کدام سوراخ - سمبه بیرون می‌کشی که هیچ کدام از مسائل حل نمی‌شود؟ لااقل یک معلم ریاضی پیدا کن که در حل مساله به شما کمک کند.
ج: منظور و هدف ما حل مساله نیست. ما فقط صورت مساله را طرح می‌کنیم که مسوولان پاکش کنند!

دانشجوی شش ماهه از تهران
با دوستان بودیم، صحبت حرف حساب شد. آن که مسن‌تر بود گفت: از خودشان است!
جوابش چه گویی تو ای پیر دهر!
ج: از خودتان است!(خوبی را عرض می‌کنم!)

تاريخ : دوشنبه ۲۰ دي ۱۳۸۹

Keywords:
About 2 Kalameh Harfe Hesab , Kiomars Saberi Foomani ( Golagha )

دسته بندی

پشت صحنه آبدارخانه


ارسال نظر

لطفاً نظرتان را به فارسي بنويسيد. نظر شما پس از تاييد نمايش داده خواهد شد.
لطفا" کد زیر را در قسمت پائین آن وارد نمائید.
نام:
 
پست الكترونيك:
 
وب سايت (لطفاً آدرس به صورت کامل وارد شود. بعنوان مثال: http://www.golagha.ir):
 
نظر:  

 


©با معرفت‌ها ذکر مأخذ می‌کنند!
powered by: