facebook instagram telegram
جن خانگی

محمود افشاری
در میان متون کهن و خاک‌خورده‌ی دنیای جادو و جادوگریِ هری پاتر موجوداتی زندگی می‌کنند به نام جن خانگی.
جن‌های خانگی که خدا می‌داند از کجا سر از خانه‌های جادوگران درآوردند با عشق و علاقه‌ای بی‌پایان به ارباب‌هایشان خدمت می‌کنند. غذا می‌پزند، ظرف می‌شویند، لباس اتو می‌کنند و هر کاری می‌کنند الا نافرمانی! اگر یک وقت خطایی ازشان سر بزند آن‌قدر خودشان را تنبیه می‌کنند که آخر دلتان به حالشان می‌سوزد و آن‌ها را می‌بخشید. با این حال آن‌ها خودشان را نمی‌بخشند. به این می‌گویند یک مسئولیت‌پذیری واقعی!
در سال‌های پایانی قرن بیستم ساحره جوانی به نام هرماینی گرنجر که در مدرسه علوم و فنون جادوگری هاگوارتس مشغول به تحصیل بود سازمانی را بنیان گذاشت به نام ت.ه.و.ع که برای آزادی این موجودات تلاش می‌کرد، عمده مشکلی که در این راه برای او به وجود آمد، این بود که این موجودات علاقه‌ای به آزاد شدن نداشتند. یک جن خانگی تنها در صورتی آزاد می‌شد که اربابش به او یک لباس هدیه می‌داد! تعجبی هم ندارد که لباس‌های آن‌ها همه پاره و پوره است چون که هیچ کس دلش نمی‌خواست خدمتکاری به این خوبی را از دست بدهد. خدمتکاری که وقتی اشتباه می‌کند خودش را در شومینه می‌اندازد، آباژور را به سرش می‌کوبد و به سمت پنجره می‌دود که خود را پایین بیندازد!
از آن جایی که خانم رولینگ - نویسنده داستان‌های هری پاتر- یک زن است، خلق چنین موجودی توسط او چندان هم دور از انتظار نیست. نه اشتباه نکنید؛ از این بابت که جن‌های خانگی کارهای خانه را انجام می‌دهند نمی‌گویم، از باب مسئولیت‌پذیر بودن آن‌ها می‌گویم. شما هم می‌توانید مسئولیت پذیری را از آن‌ها یاد بگیرید، خطاب من با شما آقایان محترم است: اگر که می‌خواهید که یک پسر خوب برای مادرتان یا یک شوهر خوب برای همسرتان به حساب بیایید، سعی کنید یک جن خانگی برای آن‌ها باشید!

تصويرگر: مري گرند پري
house87877676565465elves.jpg


تاريخ : يكشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۸۹

Keywords:
About Elf , Harry Potter , Hermione Jean Granger , J K Rowling By Mahmood Afshari

دسته بندی

مطلب ازهمه رنگ

نظرات

اصولا باید این جن های خانگی اصالتا ایرانی بوده باشن و خانوم رولینگ اینارم از ایران دزدیدن!
ارسال توسط :  پلنگ | دوشنبه ۲۲ شهريور ۱۳۸۹

 
بسیار زیبا و خوب بود
ارسال توسط :  بهنامترین | دوشنبه ۲۲ شهريور ۱۳۸۹

 
من هم تمام كارهاي منزل رو انجام ميدم. پس يك جن خانگي ام
ارسال توسط :  رضا | پنجشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۸۹

ارسال نظر

لطفاً نظرتان را به فارسي بنويسيد. نظر شما پس از تاييد نمايش داده خواهد شد.
لطفا" کد زیر را در قسمت پائین آن وارد نمائید.
نام:
 
پست الكترونيك:
 
وب سايت (لطفاً آدرس به صورت کامل وارد شود. بعنوان مثال: http://www.golagha.ir):
 
نظر:  

 


©با معرفت‌ها ذکر مأخذ می‌کنند!
powered by: