facebook instagram telegram
فانتزي در ادبيات كودك
Image1044877878676.jpg
محمود افشاري
انجمن نویسندگان کودک و نوجوان واقع در بن بست پروانه‌ی خیابان سمیه پاتوق همیشگی کارگروه‌های مختلف ادبی است. کارگروه ادبیات علمی تخیلی و فانتزی این انجمن هم که با همکاری آکادمی فانتزی برگزار می‌شود از همین کارگروه‌هاست. در جلسه‌ی بيست ويك مهر این جمع زندگی و آثار ال. فرانک باوم و ای. نسبیت دو نویسنده‌ی تاثیرگذار و مطرح حوزه‌ی ادبیات فانتزی بررسی شدند.
فرانک باوم (1919 – 1856) متولد  آمریکا و از طرف پدر و مادر آلمانی و اسکاتلندی – ایرلندی بود. او علاوه بر روزنامه‌نگاری و ازدواج با دختر یک فمنیست مشهور و انجام کلی کارهای دیگر داستان هم نوشت، البته نه هر داستانی؛ او خالق جادوگر شگفت انگیز شهر اُز و پانزده جلد کتاب دیگر راجع به دنیای اُز همراه با تصویرگری‌های موفق دنسلو بود. اگر چه او نویسندگی را با به نظم درآوردن شعر مامان غاز شروع کرد اما این جادوگر شگفت‌انگیز شهر اُز بود که نه تنها کتابی پرفروش شد، بلکه تاثیری پررنگ بر فرهنگ عامه گذاشت.

oz-book8768767878.jpg

در این جلسه دیدگاه باوم به علم و جادو و همچنین استفاده‌ی او از شخصیت اول زن و گرایش‌های فمنیستی در آثارش مورد بررسی قرار گرفتند. در این بخش از جلسه قسمت‌هایی از نسخه‌ی 1939 فیلم جادوگر شهر اُز به عنوان اثری کلاسیک در سینما و یکی از پربیننده‌ترین فیلم‌های سینمایی جهان مورد بازبینی قرار گرفت و بخشی از داستان جادوی اُز ال. فرانک باوم خوانده شد.
جادوگر شهر اُز، گلیندای مهربان، شهر زمرد، جزیره‌ی شگفت‌انگیز یو و... از جمله داستان‌های باوم هستند که در ایران ترجمه و منتشر شده‌اند.
اما در بخش دوم جلسه ادیث نسبیت (1924 – 1858) فعال سوسیالیست انگلیسی، از موسسان جمعیت فابیان (که بعدها به حزب کارگر تبدیل شد) و مهمتر از همه نویسنده‌ی مشهور کتاب‌های کودکان مورد بررسی قرار گرفت.
نسبیت شاگرد ویلیام موریس بنیانگذار فانتزی مدرن بود و خود نسبیت به عنوان اولین داستان کودکان نویس مدرن از جهان‌های افسانه‌ای گذار کرد و در عوض آن مواجهه‌ای مسئولیت‌پذیرانه با دنیای واقعی علت و معلولی به شکل رمان‌های ماجراجویی کودکان عرضه کرد؛ مشخصه‌ی اصلی آثار او رخ دادن در دنیای واقعی است که در آن عناصر جادویی و فانتزی در چیدمان جهان واقعی ظاهر می‌شوند، هرچند در کارهای او می‌توان سفر به جهان‌های فانتزی را هم دید. به این ترتیب نسبیت به طور مستقیم و یا غیرمستقیم بر نویسندگان پس از خود از جمله پی. ال. تروس نویسنده‌ی مری پاپینز و سی. اس. لوئیس نویسنده‌ی مجموعه تاریخ نارنیا تاثیر می‌گذارد.

03052387687687.jpg
 از آثار نسبیت می‌توان به پنج بچه و آن (شنی) که مجموعه‌ی تلوزیونی آن از تلوزیون ایران هم پخش شده است اشاره کرد و همچنین قصر افشون شده و ققنوس و قالیچه‌ی جادو که در ایران هم ترجمه و چاپ شده‌اند اسم برد.
این جلسات چهارشنبه‌ی هر هفته با حضور فعالان مختلف ادبی در حوزه‌ی ادبیات گمانه زن و کودک و نوجوان برگزار می‌شود و شرکت در آن برای عموم آزاد است.

تاريخ : دوشنبه ۲۴ آبان ۱۳۸۹

Keywords:
About L. Frank Baum , E. Nesbit By Mahmood Afshari


ارسال نظر

نظر شما پس از تاييد توسط مديريت سايت، نمايش داده خواهد شد.
لطفا" کد زیر را در قسمت پائین آن وارد نمائید.
نام:
 
پست الكترونيك:
 
وب سايت (لطفاً آدرس به صورت کامل وارد شود. بعنوان مثال: http://www.golagha.ir):
 
نظر:  

 


©با معرفت‌ها ذکر مأخذ می‌کنند!
powered by: