facebook instagram telegram telegram
وحشت مضاعف!
خبر انتشار كتاب گربه باكلاه نوشته دكتر زيوس و ترجمه رضي هيرمندي كه توسط مرحوم عمران صلاحي به نظم درآورده شده و ياشار صلاحي تصويرگري آن را انجام داده ارا اينجا ديديد. هفته گذشته هم گفتگويي با رضي هيرمندي داشتيم كه براي خواندنش مي‌توانيد به اينجا مراجعه كنيد. حالا هم مي‌توانيد گفتگوي ما با ياشار صلاحي را بخوانيد:

Yashar45564546Salahi.jpg

۱- در تصویرسازی گربه باکلاه چه نکته‌ای برایتان مهم بود و به آن توجه کردید؟

راستش در مورد این کتاب باید بگویم خیلی دوست داشتم کار مشترکی با پدرم داشته باشم و خوب این کتاب فرصت مناسبی بود تا این تجربه را تجربه کنم. در رابطه با تصویرسازی کتاب هم چیز زیادی نمی‌توانم بگویم‌، فقط اینکه سعی کردم که تصویر‌ها هم مانند ترجمه  کتاب، روایتی سرراست، صادقانه، بدون ادا و ادّعا باشد.

۲- عمران صلاحی (پدرتان) یک داستان معروف کودکان را به شعر درآورده. به نظرتان چقدر در این کار موفق بوده؟
به نظرم این داستان معروف را معروف‌تر کرده است‌!

gorbebakolh86776676878.jpg

۳- در هنگام تصویرسازی کتاب آیا تصویرسازی قصه اصلی برایتان مهم بود و از آن تاثیری گرفتید؟
تصویر‌سازی برای کتابی که پیش از این تصویر‌سازی شده‌، جدا مکافات است‌، مخصوصاً اگر تصویرها کار دکتر زئوس باشد که برای خودش کسی‌ست. راستش را بخواهید واقعاً نمی‌دانستم باید تصویر‌ها را با کمی ایرانیزه کردن‌! از روی کتاب اصلی‌، دوباره اجرا کنم‌، یا اینکه کتاب اصلی را کلاً بی‌خیال شوم و کار خودم را بکنم‌!؟ خلاصه پس ازدرگیری بسیار با خویشتن به این نتیجه رسیدم که شاید بهتر باشد به همان شیوه‌ای که پدرم شعر کتاب را دوباره شعر کرده عمل کنم‌. یعنی تصویری تولید کنم در همان مایه‌های کتاب اصلی و البته بی‌ربط به آن‌!   

۴- بعضی‌ها عقیده دارند که بچه‌ها جذب تصویرسازی‌های رنگی و با خطوط نرم می‌شوند، با‌ توجه به اینکه کار شما دراین کتاب کاملا متفاوت است. فکر می‌کنید این نظر چقدر درست است و چه چیزی در تصویرسازی برای بچه‌ها مهم است؟
 
در مورد رنگ قبول دارم - باید بگویم که در ابتدا این کتاب هم قرار بود رنگی کار شود که متاسفانه به علت‌های ریالی میسر نشد - اما در مورد خط‌، خود من که اینطور نبودم یعنی تا آنجایی که یادم می‌آید از خطوط نرم همیشه بدم می‌آمده و هنوز هم می‌آید‌! در مورد بچه‌های امروز نمی‌دانم‌، اما بعید می‌دانم این بچه‌ها هم با این همه فیلم و بازی‌های کامپیوتری خشنی که می‌بینند با خطوط نرم میانه خوبی داشته باشند‌. نمی‌دانم‌.

gorbe4546456645456544567fin.jpg

۵- شما کتابی را تصویرسازی کردید که نویسنده‌اش یکی از مهمترین نویسندگان ادبیات کودک‌، مترجمش یکی از بهترین مترجمان کودک و شاعرش یکی از معروفترین طنزنویسان و شاعران ایران است. همه اینها با هم چه احساسی در کار به شما داد؟

وحشت مضاعف‌!

مرتبط:
وجه مشترك «دكتر زئوس»، «عمران صلاحي» و «گل‌آقا» / ايبناتاريخ : چهارشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۰

Keywords:
About The Cat in the Hat By Dr Seuss , Razi Hrmandi , Omran Salahi , Yashar Salahi


ارسال نظر

نظر شما پس از تاييد توسط مديريت سايت، نمايش داده خواهد شد.
لطفا" کد زیر را در قسمت پائین آن وارد نمائید.
نام:
 
پست الكترونيك:
 
وب سايت (لطفاً آدرس به صورت کامل وارد شود. بعنوان مثال: http://www.golagha.ir):
 
نظر:  

 


©با معرفت‌ها ذکر مأخذ می‌کنند!
powered by: