facebook instagram telegram telegram
توصیف کمدی
564654456456465546.jpg
نام كتاب: كمدي
نويسنده: اندرو استات
مترجم: بابك تبرايي
نشر چشمه
رضا ساكي

اگر اهل مطالعه‌ی منابع پژوهشی درباره‌ی طنز و کمدی هستید و کتاب‌هایی مانند «طنز» نوشته‌ی «آرتور پلارد» و «کمدی» نوشته‌ی «ملوین مرچنت» و «خنده»‌ی «برگسون» را خوانده‌اید و لذت برده‌اید و دوست دارید کتابی مانند آنها بخوانید، پیشنهاد می‌کنم حتما «کمدی» نوشته‌ی «اندرو استات» را مطالعه‌ی کنید. این کتاب را «بابک تبرایی» ترجمه کرده است و باید گفت به خوبی از پس ترجمه‌ی این کتاب برآمده است. اصولا ترجمه‌ی کتاب‌هایی از این دست بسیار سخت است و کار هر مترجمی نیست.

این کتاب دو ویژگی خیلی مهم دارد. نخست این که در سال ۲۰۰۵ نوشته شده است و دربرگیرنده‌ی نظرات استات تا سال ۲۰۰۵ است و ما را تقریبا با تازه‌ترین نظریات درباره‌ی کمدی آشنا می‌کند. دوم این که ناشر و مترجم برای ترجمه کردن این اثر از مولف اجازه کتبی گرفته‌اند و آقای استات هم برای چاپ فارسی این اثر مقدمه نوشته‌اند.

استات در «کمدی» همچون دیگر صاحب‌نظرانی که در قرن بیستم درباره‌ی طنز و کمدی کتاب نوشته‌اند با روش توصیفی به شرح کمدی می‌پردازد و قصد ندارد کمدی را تعریف کند بلکه می‌کوشد آن را توصیف کند که باید گفت از پس این کار برآمده است.
به جرات می‌گویم که مطالعه‌ی این کتاب بر هر طنزپردار و دوست‌دار کمدی واجب است. به شخصه چند مرتبه این کتاب را خوانده‌ام و هر بار از آن آموخته‌ام. این کتاب در شش فصل تدوین شده است و در پایان آن فهرست اصطلاحاتی وجود دارد که بسیار کارگشا و راه‌گشاست. همچنین یک واژه‌نامه و دو نمایه و کتاب‌شناسی هم در پایان کتاب هست که برای دانشجویان و اهل پژوهش بسیار به درد بخور است.

تاريخ : يكشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۰

Keywords:
About Comedy By Reza Saki


ارسال نظر

نظر شما پس از تاييد توسط مديريت سايت، نمايش داده خواهد شد.
لطفا" کد زیر را در قسمت پائین آن وارد نمائید.
نام:
 
پست الكترونيك:
 
وب سايت (لطفاً آدرس به صورت کامل وارد شود. بعنوان مثال: http://www.golagha.ir):
 
نظر:  

 


©با معرفت‌ها ذکر مأخذ می‌کنند!
powered by: