facebook instagram telegram telegram
عصر دروغ
 
asrezahak9856hfg.jpg
نام کتاب: عصر ضحاک
نویسنده: کیومرث صابری فومنی (گل آقا)
انتشارات گل آقا: تهران
چاپ: 1388
چاپ اول: 1386
قيمت:1500تومان
گيتي صفرزاده
داستان ضحاک ماردوش یکی از مشهورترین داستانهای شاهنامه است اما آنچه که باعث شده کیومرث صابری فومنی (گل آقا) سالها پیش به سراغ این داستان برود و برداشتی از آن را برای دانش آموزانش قلمی کند، نگاه ویژه ای است که او به داستان ضحاک کرده است. صابری داستان ضحاک را از داستان کیومرث شروع می کند و با شرح دوران پادشاهی کیومرث و هوشنگ و طهمورث، از دورانی می گوید که آرامش و سرور و رضایت برای ایرانیان وجود داشته است اما هشدار می دهد که:"خلق می رفت تا به آسان گیری خو کند، و کرد. تا ضربه کی فرود آید و تاوان شادخواری، چه وقت داده شود". پس از آن دوران پادشاهی جمشید می رسد و از اینجاست که ماجرا دگرگونه می شود. در طی هفتصدسال پادشاهی جمشید، کم کم  شور قدرت و  جاودانگی بر او چیره می شود تا سرانجام می گوید: «من نه تنها شاه شما، که رهبر و فرمانده شمایم. نه فقط رهبر، که خداوندگارتان هستم.» صابری پس از آن به شرح ماجرای ضحاک می پردازد و از فریب ابلیس می گوید که « ابلیس، جز تجلی درون بیمار و روح ناپاک خود او نیست.» و اینکه ضحاک چگونه ابتدا به خونخواری و بعد از آن به مغز خواری خو می کند. اما تلخی ماجرا اینجاست که در همین زمان است که جمشید در ایران دعوی خدایی می کند و برخلق می تازد و ایرانیان بریده از جمشید، برای نجات از دست او، دست به سوی ضحاک دراز می کنند. تنها با این فکر که «جمشید نباشد، هرکه باشد، گو باش!».
اینک خلق بزرگی در زیر ستم ضحاک هستند. ایرانیانی که از بند جمشید گرفتار ظلم ضحاک شده اند. اما مضحکترین اتفاق عصر هولناک ضحاک –که زمینه سقوطش را نیز فراهم می کند- خواب هولناکی است که می بیند و بعد از آن به فکر می افتد تا از موبدان بخواهد که «محضر» بنویسند و در آن گواه باشند که او مرد راستی و عدل و نیکی است. و از میان این دروغ بزرگ است که کاوه آهنگر سربلند می کند و از پذیرفتن دروغ سر باز می زند.
عصر ضحاک که به گفته نویسنده کتاب قصد ورود به حیطه کار محققان را نداشته، گرچه نزدیک به چهل سال پیش نوشته شده و یکبار در کوران حوادث انقلاب در روزنامه اطلاعات به صورت پاورقي و سپس پس از درگذشت صابری به چاپ رسیده است، اما اثری خواندنی برای همه دورانها و زمانهاست.

*جهت تهيه اين كتاب مي توانيد به بخش گل سنتر مراجعه كنيد و يا براي اطلاعات بيشتر با شماره تلفن 4-88793012 تماس بگیرید.

گيتي صفرزاده

تاريخ : دوشنبه ۹ شهريور ۱۳۸۸

Keywords:
About Asre Zahak , Golagha By Giti Safarzadeh


ارسال نظر

نظر شما پس از تاييد توسط مديريت سايت، نمايش داده خواهد شد.
لطفا" کد زیر را در قسمت پائین آن وارد نمائید.
نام:
 
پست الكترونيك:
 
وب سايت (لطفاً آدرس به صورت کامل وارد شود. بعنوان مثال: http://www.golagha.ir):
 
نظر:  

 


©با معرفت‌ها ذکر مأخذ می‌کنند!
powered by: