facebook instagram telegram telegram
امسال سال شماست!


گزارشي درباره طالع‌بيني شرقي،  و بايدها و نبايدهاي آن!

نسيم صباغان، هاجر ده‌بزرگي VLI0004008_Veer.jpg

"شما میمون هستید!"
فکر می‌کنید با شنیدن این جمله از طرف مقابلتان اولین عکس العمل شما چه باشد؟ اخم کردن؟ خرد کردن دندان؟ قلم کردن پا؟
کمی صبر کنید! هیچ می‌دانستید اگر همین جمله را، با هر لحنی به یکي از اهالي خاور دور بگویید، نه تنها بد نمی‌بینید بلکه ممکن است در پاسخ یک لبخند، یک احوال پرسی گرم  یا حتی یک دعوت به شام دریافت کنید؟ چرا که بر اساس طالع‌بيني شرقی، متولدین سال میمون خوش مشرب‌ترین انسانها هستند و این بدان معنی است که شما دوست خوبی پیدا کردید (كه البته متوجه مخفف شدن سوال شما از "شما متولد سال ميمون هستيد"، هم هست)!
البته واضح و مبرهن است كه ايرانيان باستان هم تقويم نجومي و طالع‌بيني ويژه‌اي داشتند اما از آنجا كه گزارش ما قرار است به نوعي با "سال موش" در ارتباط باشد، به طالع‌بيني شرقي، از نوع دور آن مي‌پردازيم.
طالع‌بيني چيني یک باور قدیمی است که بر گردش زمین  به دور خورشید  تكيه دارد. در اين طالع‌بيني سالها به 12 بخش تقسیم شده  و هر سال به طور متناوب به نام یکی از حیوانات موش، گاو، ببر، گربه(خرگوش)،اژدها(نهنگ)، مار، اسب، بز، میمون، خروس، سگ و خوک نامیده می شود. به گفته مورخان انتخاب این حیوانات ازطرف مردم چین صرفا به دلیل وفاداری این حیوانات به بودا تا لحظه مرگ او بوده است.
این باور در بین مردم چین  انقدر حائز اهمیت است که شاید در بین این افراد کمتر متولد اژدهایی پیدا شود که با یک متولد سگ ازدواج، یا متولد ببری که در سال موش سرمایه‌گذاری کند!

آدمها و سالها
در باور چینی هر انسانی خصوصیات اخلاقی حیوان موسوم به سال را كه در آن متولد شده، پیدا می‌کند. گويا این موضوع در طول تاریخ هم ثابت شده، مثلا:

وینستون چرچیل:او یکی از قدرتمندترین سیاستمداران متولد سال موش است که شاید هنوز هم کسی به پای موش دواندن‌ها موش مردگی‌ها و موش و گربه بازیهای او نرسیده!

سالوادر دالی: احتمالا وقتی روبه‌روی تابلوهای عجیب و غریب این نقاش بزرگ مي‌ايستيد، اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد این سوال است که نكند این تابلو سر و ته نصب شده؟! اگر چنین شرایطی را تجربه کردید بهتر است بدانید که مانند اژدها ماهیت عجیب و غریبی دارد چون متولد سال اژدهاست!

تونی بلر:اگر فکر می‌کنید بلر در عالم سياست یک مار خوش خط و خال است بهتر است بدامنید که او متولد سال مار هم هست!

موسلینی: تا به حال به این موضوع فکر کرده‌ايد که او چه‌طور سرش را پایین می‌انداخت و سرزده وارد کشورهای دیگر می‌شد تا مرزها را از بین ببرد؟ اگر فکر نکردید خیلی مهم نیست اما این مهم است که بدانید او متولد سال بز است!


کدام سال مناسب‌تر است
جدي گرفتن اين جور طالع‌بيني‌ها شايد چندان هم بي‌فايده نباشد:

خروس:
 از نظر سیاسی اوضاع بر وفق مراد است! چون دراين سال كبك خيلي‌ها در امر سياست خروس مي‌خواند، اما سال خوبی برای فرزنددار شدن نیست، چون معمولا آخر پاییز دولت به یاد سر شماری می‌افتد و این شاید به ضرر شما تمام شود!

ميمون:
سال ميمون اوضاع سياسي خوبي ندارد اما اقتصادش كلا خوشحال و سرحال است و حسابي سر به سر ملت مي گذارد! در ضمن در این سال سعی کنید برای انجام هر کاری از خودتان خلاقیت بروز دهيد و پیرو کسی نباشيد، چون در آن صورت ممکن است به پاره‌ای از مسائل متهم شويد.

سگ:
دويدن از صبح تا بوق سگ از اصول بي بديل و جز لاینفک اين سال است، حتی اگر یک کارمند جزء نبوده و مدیر عامل باشید!

اسب:
نرخ تورم مثل اسب در حال پيشروي است و شما لاجرم بايد توصيه‌هاي اقتصادي سال سگ را مجدا در پيش بگيريد! اما از آنجا که نجابت از سر و روی این سال می‌بارد توصيه مي‌كنيم معطل نکنید به دنبال زوج مناسب بگردید.
 
موش
 حتما شما هم می‌دانید که سال 1387 سال موش است و بعید به نظر می‌رسد اگر با وجود خواندن اين گزارش  ديگر دلتان نخواهد بدانید امسال چه اتفاقاتي پیش روی شماست!
 به گفته طالع‌شناسان شرقی سال موش یکی از بهترین سالها برای امور سیاسیست، چرا که حتی اگر به اندازه سر سوزن انرژی مثبت از هوا دریافت کنید، قطعا به خیلی از نکات ظریف سیاستمداری مثل موش مردگی پي خواهيد برد.
 وضع مسکن در سال آینده به شدت خراب است، به طوری که حتی سوراخ موش‌های امسال هم پر از سیمان شده‌اند! اگر در سال آینده هوای گل و بلبل کار دستتان داد، توصيه مي‌كنيم کمی صبر كنید. درست است که در باور شرقی سال موش، سال خوشبختی‌است، اما باور شرقی که خبر ندارد پيدا كردن يك سوراخ موش براي زندگي هم ديگر برای شما یک رویاست!  ضمنا  امسال اگر خواستید به کسی ابراز احساسات کنید، یادتان باشد که از خوردن نام برده توسط موش هم حرفی به میان نیاوری، چون موش‌ها در این سال معمولا زیادی خوشحال هستند و ممکن است حرف شما را جدی بگیرند!

 واقعی یا خرافی:
 اگر چه اکثر ما فکر می‌کنیم که طالع‌بینی در کشور ما صرفا جنبه سرگرمی دارد و شاید به همین دلیل هم معمولا نیمی از قفسه‌های کتابفروشی‌ها به این نوع کتاب‌ها اختصاص دارد، اما بد نیست بدانید که نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد اين اعتقاد به طالع‌بيني نسبت به چندین سال قبل در کشور ما رشد بيشتري داشته است. به طوری که معمولا پرسیدن سوالهای که منتهی به جوابهای طالع‌بینانه می‌شود، در مراسم رسمی از قبيل خواستگاری رواج بسيار پيدا كرده و حتي گاهي عواقب جبران‌ناپذيري پيدا مي‌كند. براي توضيحات بيشتر به صفحه حوادث روزنامه‌ها و ستون "به من بگوييد چه كنم" بعضي نشريات مراجعه كنيد.نسيم صباغان، هاجر ده‌بزرگي

تاريخ : يكشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۸۶

نظرات

بساير جالب است ولي اگر به صورت روز شمار اطلاعات را بدهيد جالب تر خواهد بود
ارسال توسط : حسن فرد طاهري | شنبه ۲ آذر ۱۳۸۷

 
ای ول بابا خیلی با حالالید
ارسال توسط : محمد هادی محمدی | شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۸۷

ارسال نظر

نظر شما پس از تاييد توسط مديريت سايت، نمايش داده خواهد شد.
لطفا" کد زیر را در قسمت پائین آن وارد نمائید.
نام:
 
پست الكترونيك:
 
وب سايت (لطفاً آدرس به صورت کامل وارد شود. بعنوان مثال: http://www.golagha.ir):
 
نظر:  

 


©با معرفت‌ها ذکر مأخذ می‌کنند!
powered by: